Любов за викликом часу

Про новинку репертуару Запорізького театру ім. В.Г. Магара

Ельвіра Загурська 18 листопада, 2016

Яку межу самотності повинна перейти жінка, аби замовити чоловіка «за викликом»? До чого може призвести цей відчайдушний вчинок? Що краще — з головою поринути у вир жадано-пристрасного кохання чи вчасно зупинитися, щоб… повернутися в тоскно-одноманітні будні? Важко сказати, чи ці питання завжди були актуальними, чи саме сьогодні відповідь на них так потрібна сучасному глядачу, але аншлагові прем’єрні покази вистави «Замовляю любов» у Запорізькому академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. В.Г. Магара свідчать на користь останнього.

Драматург Тетяна Іващенко, за твором якої поставлена вистава, знаково втілює головну тему п’єси вже в іменах її трьох героїв: Віра Миколаївна, Надія, Кирило. Віра, Надія… любов. Та любов, про яку мріють навіть респектабельні й заміжні, не кажучи вже про самотню немолоду жінку, яка намагається створити ілюзію щасливого родинного життя (Віра Миколаївна — артистка Оксана Туріянська). Якщо єдиною істотою, про яку піклується господиня («це моя домашня тваринка»), є кактус, рано чи пізно приходить момент, коли, як каже прислів’я, «стається за досить». Але як важливо тоді пам’ятати, що світ звужується до того вікна, в яке, немов благословення, світить Чоловік (у ролі Кирила — Олександр Прокіп). І це невимовне сяйво — кохання, пристрасті, надії — затьмарює розум, і вже неважливо, що чоловік «надає послуги», за які потрібно розраховуватися, а якщо раптом (чомусь?) він ті гроші повертає, це може означати лише одне — ось воно, Кохання. І все, що він каже про себе: астроном за фахом, але пішов на роботу «за викликом», бо потрібні гроші на лікування хворої дитини, все життя шукав таку жінку, як Віра Миколаївна, — все правда, і лише з тієї ж причини — це Кохання. То нічого, що він одружений, що ж поробиш… І коли раптом (а у виставі таких «раптом» багато) його дружиною виявляється тиха і скромна перукарка Віри Миколаївни Надія, яка на початку ледве не навколішки благала її  відрекомендувати хоча б комусь, все вибухає. Скандал, крики, сльози… І Віра Миколаївна віддає усі ті тисячі, які несподівано виграла в казино, аби лише зробили хворій дитині Кирила та Надії операцію й у її коханого була душа спокійною. Але справа в тім, що ніякої дитини немає, і над питаннями душі Кирило й Надія — двійко аферистів, які «розкручують» багатих жіночок на гроші — аж ніяк не рефлексують. Це бізнес, дитинко, бізнес…


ФОТО НАДАНО ЛІТЧАСТИНОЮ ЗАПОРІЗЬКОГО  ТЕАТРУ ІМ. В. МАГАРА

Варто окремо відзначити дуже бурхливу реакцію публіки, з коментарями по ходу дії вистави, з обговоренням побаченого, з висловленням надії на щасливий фінал та з осудженням головного героя (а дехто й героїню не жаліє). Режисером вистави «Замовляю любов» є Тетяна Лещова, яка давно працює актрисою, а режисерську діяльність розпочала, по суті, минулого року, після завершення навчання в Київському національному університеті кіно, театру і телебачення ім. І.К. Карпенка-Карого. В її доробку вже є й українська класика («Кайдашева сім’я» І. Нечуя-Левицького), і вистава для дітей («Сірий та Руда» С. Новицької), й ось тепер вже є постановка твору сучасної драматургії. Тетяна — яскрава і неординарна особистість, вольова, сильна, цілеспрямована і — творча, зосереджена на тому, щоб, так би мовити, «відчути» текст, переосмислити його на когнітивному рівні й пропустити через серце.

До слова, постановка п’єси «Замовляю любов» Т. Іващенко у Запорізькому театрі є дев’ятою — вистави за цією п’єсою були та є в театрах Києва, Житомира, Львова, Ніжина, Луцька, Дрогобича, Вінниці, планується постановка в Сумах.

А відповідь на те, наскільки сучасного глядача хвилює така тематика і чому вона є актуальною саме сьогодні, надала Лариса Трояновська — виконавиця ролі Віри Миколаївни у виставі «Замовляю любов» Київського театру на Подолі. І ця відповідь дивним чиною переплітається з важкими реаліями, в яких перебуває наша країна. За словами актриси,  парадоксально, але саме зараз ця тема є дуже популярною, адже і п’єса, і вистава — це не лише гімн любові й жінці, яка є її носієм. Тема зради є так само вічною, як і тема любові, й коли людина зраджує у дрібниці, вона здатна зрадити і в більшому. І з цього починається війна…

Запоріжжя — Київ

https://day.kyiv.ua/uk/article/kultura/lyubov-za-vyklykom-chasu