Козацький куліш парував ароматами українського степу під прибалтійським небом
Алла Підлужна
Фото Василя Ониськіва
Культурні зв’язки між Україною та Латвією почали формуватися кілька років тому. Завдяки діяльній українці, дрогобичанці, президенту Благодійного фонду ім. І. Франка «Посвіт» Лесі Ратинській. Знаючи, що «нашого квіту по всьому світу», вона зуміла знайти земляків у Латвії. Виявилось, що у Ризі живе не менш активна і діяльна українка Людмила Белінцева, яка свого часу вирішила згуртувати українців, що проживають у Латвійській республіці. Так з’явилась громадська Організація «Об’єднання українців Латвії». Окрім збереження пам’яті про свою батьківщину, культивування української мови, на меті малося розширення й налагодження безпосередніх зв’язків з Україною. Перед Фондом «Посвіт» теж стоїть благородна ідея поширення й підтримки українців по всьому світу. Отож, платформа для спільної діяльності була знайдена і робота розпочалась. Найбільш активно співробітництво двох країн розвивається у сфері культури. Український Дрогобич і латвійське Смілтене – міста-побратими. І їхня співпраця – найкращий приклад можливостей для реалізації ідей у різноманітних сферах. Фонд «Посвіт» протягом 4 років організовував знайомство смілтенців із самобутніми зразками українського мистецтва, сюди приїжджали національні художні колективи, талановита молодь, народні майстри, що презентували національні художні вироби. Професійне мистецтво представляв Львівський обласний муздрамтеатр ім. Ю.Дрогобича. який двічі привозив у Смілтене свої вистави.
Усі мистецькі акції проходять під єдиним гаслом: «З України з любов’ю!». Леся Ратинська зазначила, що приємно приїжджати туди, де на тебе чекають. Тому такими плідними є зустрічі українців і латишів, тому міцнішає дружба і в Латвії з’являється все більше прихильників і симпатиків України, що на сьогоднішній день дуже важливо.
Черговий український культурний десант цього року був особливим. Тому що, окрім безпосередніх творчих акцій, відбулись церемонії підписання офіційної Декларації про співробітництво між Смілтене і Дрогобичем та Угоди про культурну співпрацю між Об’єднанням українців Латвії та містом Дрогобич.
Підписання Декларації між містами-побратимами відбувалось в урочистій обстановці у міському Палаці культури. Свій підпис поставив мер краю Смілтене Гінтс Кукайніс. Підпис мера Дрогобича Олексія Радзієвського засвідчив представник Дрогобицької міськради Роман Корпан.
На церемонії виступив депутат Сейму Латвії Айнарс Межуліс, добрий друг України. Він засвідчив, що наші країни пов’язують давні й плідні стосунки. І у сфері культури, також в галузі економіки, сільського господарства. Наголосив, що Латвія сприятиме успішному руху України в товариство європейських країн. Розповів про допомогу Україні, про виділення коштів на реабілітацію воїнів АТО, організацію Центру здоров’я для українських дітей, про ініціативу Міністерства оборони Латвії щодо передачі обмундирування українським військовим.
Вітаючи українську делегацію, А. Межуліс подякував за те, що у складний для країни час вони змогли приїхати до Латвії, щоб розповісти про свою країну, презентувати її мистецтво. Депутат побажав українцям, щоб на їхній території якнайшвидше запанував мир.
На столі, де підписувались Угоди, стояли прапори України, Латвії, краю Смілтене та Євросоюзу. Це було дуже символічно, адже ці документи – початок маршруту українського Дрогобича у Латвію і далі в Європу.
Директор Дрогобицького театру ім. Ю.Дрогобича Микола Гнатенко висловив упевненість, що в подальшому україно-латвійське співробітництво стане запорукою міцної дружби, що сприятиме прийняттю України у велику європейську спільноту.
Вистава «Втеча від реальності» Тетяни Іващенко, що відбулась після підписання Угод, викликала велику зацікавленість смілтенців, особливо молоді, тому що, проблеми, які драматург піднімає у своїй п’єсі, звернені, перш за все, до молодіжної аудиторії. Історія про загрозу для свідомості підлітків, що несе в собі страшне лихо людства – наркотики, у виставі дрогобичан розказана яскраво, емоційно. З неї можна винести урок, що станеться, коли зламати власну волю, піддатися спокусі й не втриматися. Розплата – смерть. У сценічному майже детективі Тетяни Іващенко – не суха мораль, а пронизливий й хвилюючий крик-застереження, заклик до розуму та сприйняття життя як вищого дару. Вистава має цікаве рішення, де драматургічна дія поєднана з виразними пластично-хореографічними коментарями, що ілюструють й емоційно супроводжують сценічну оповідь. Саме така форма має можливості значного естетичного впливу на юну глядацьку аудиторію.
Для українських акторів була організована культурна програма перебування у Латвії та Смілтене. Колектив театру відвідав унікальний туристично-відпочивальний комплекс «Колотилівка», величезну площу якого власними руками впорядковує українець Микола Колотило, демонструючи неймовірну фантазію й вигадку в оформленні інтер’єрів та екстер’єрів будівель та території. Він радо зустрічає численних гостей на цьому своєрідному острівці України в Латвії. Представниця мерії Ауріка Зівере провела екскурсію Смілтене й околицями, побували на латвійсько-естонському кордоні, у Музеї моря, у показовому дошкільному методичному центрі «Горобинка», проїхали узбережжям Балтійського моря. Надовго у пам’яті українських акторів залишаться краєвиди чудової місцевості сосен та піщаних дюн, а мешканці Смілтене згадуватимуть смак запашного, з ароматом диму, справжнього козацького куліша, що його на центральній площі віртуозно, з тонким знанням справи, у театралізованому дійстві приготував на вогнищі цехмайстер цеху кошоварів ім. Б.Русина Мирослав Шваб.
Закінчилась подорож Дрогобицького театру ім. Ю.Дрогобича у Ризі, де в єдиній у місті українській гімназії було показано виставу «Втеча від реальності» Т.Іващенко, яка була чудово сприйнята старшокласниками. Театр привіз у подарунок учням гімназії бібліотечку новітніх українських видань. А існуючому в Ризі, при Об’єднанні українців Латвії, Народному театру, керівництво дрогобицького Театру передало сценічні костюми й предмети реквізиту. Така допомога дуже доречна, в репертуарі Народного театру – українська класика. Тож, звучатиме у просторі балтійської країни українське слово, й міцнітиме україно-латвійська дружба.
На фото:
Угоду про співпрацю України (м. Дрогобич) і Латвії (Смілтенський край) підписано!
У дружньому рукостисканні – Роман Корпан (Україна), Гінтс Кукайніс та Айнарс Межуліс (Латвія).
http://www.theatre-in-drohobych.com.ua/chanells/show/435