Десята «Таїна буття»

Едуард ОВЧАРЕНКО

 

У Запорізькому академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. В. Г. Магара відбувалася прем’єра вистави “Таїна буття” (режисер Тетяна Лещова) за п’єсою сучасного драматурга Тетяни Іващенко. Цей твір, присвячений Івану Франку, має багату сценічну історію.
Уперше виставу “Таїна буття” 20 років тому поставив Віталій Семенцов у Київському академічному драматичному театрі на Подолі. Заслужені артисти України Володимир Кузнецов (Іван Франко) і Лариса Трояновська (його дружина, Ольга Хоружинська) на тлі подій кінця ХІХ століття показали історію стосунків двох людей, трагедію їхнього нещасливого життя. Режисер з окремих картин-сюжетів вибудував насичену глибокою внутрішньою напругою розповідь про те, що найстрашніше у житті — це відсутність кохання.
Наступною стала постановка Львівського обласного театру імені Юрія Дрогобича, яку 2005 року здійснив Олександр Король, а ролі зіграли народні артисти України Алла Шкондіна і Адам Цибульський. Перед глядачем постав психологічний поєдинок, образ нелюбої дружини, поступове переродження чоловіка з товариша у ворога. Стіна непорозуміння не дозволила Хоружинській осягнути геній Франка. А він не зміг пустити у свою душу ні дружину, ні інших жінок, яких кохав.
Того ж року Олександр Король поставив ще одну виставу за цією п’єсою в Луганському обласному академічному музично-драматичному театрі, що мала назву “Мені являлася любов…” Цю виставу показали в Дрогобичі у рамках спільного проекту між луганцями і Львівським обласним музично-драматичним театром. Тоді театри обмінювалися акторами.
2014 року виставу поставили Коломийський академічний обласний український театр ім. І. Озаркевича та Перший український театр для дітей і юнацтва (м. Львів).
Через два роки заслужена артистка України Людмила Колосович у Телетеатрі (м. Дніпро) поставила моновиставу “Жінка, яка йшла поруч”. Образ Ольги Хоружинської у цій виставі створила Ольга Бразинська.
А наприкінці 2016-го до твору Тетяни Іващенко звернулася провідна драматична сцена країни — Національний академічний драматичний театр ім. І. Франка. Виставу присвятили 160-річчю від дня народження і 100-річчю від дня смерті Каменяра. У цій виставі грають корифеї театру — Галина Яблонська і Олег Шаварський, і творча молодь — Дмитро Чернов, Віра Зінєвіч, Анастасія Добриніна і Анастасія Чумаченко.
Наступною стала постановка Сергія Сидоренка у Сумському театрі юного глядача. Тут перед глядачами постає Франко — людина і митець, з усією багатогранністю почуттів, емоцій, рішень, поразок і перемог.
Крім цього “Таїну буття” ставила українська діаспора Риги.
Вистава “Таїна буття” Театру ім. Магара допомагає по-новому сприймати заучене ще у школі. Емоції і пластика акторів, музичне оформлення і виразний мінімалізм декорацій дають можливість прожити разом з героями через любовні лінії дуже складне життя справді генія Івана Франка. Втім, з геніями жити складно. Особливо запам’ятовується образ Ольги Хоружинської, який створила молода актриса Галина Капралова. По-новому розкрив свій талант Сергій Собержанський — Іван Франко. Режисерською знахідкою стали провідники (Анна Акішина і Анастасія Ляшиченко). Цих персонажів немає у п’єсі, але вони допомагають краще зрозуміти переживання головних героїв.
Київський показ вистави відбувся на сцені Академічного театру “Колесо” в рамках Українського формату фестивалю AndriyivskyFest. На виставу запросили режисера-постановника першої вистави “Таїна буття” Віталія Семенцова та акторів Ларису Трояновську і Володимира Кузнецова. Також серед гостей була авторка Тетяна Іващенко.

http://slovoprosvity.org/2018/03/19/desyata-tajina-buttya/