Львівський  обласний музично-драматичному театрі ім. Юрія Дрогобича

У 2005 р.  відбулася прем’єра драми „Таїна буття”. Особа Івана Франка у незвичному ракурсі. Перед глядачем – не знайомий зі шкільної лави “вічний революціонер” і полум’яний “каменяр”, а чоловік, переповнений сумнівами і стражданнями, здатний печально й тихо промовити: “Чому являєшся мені у сні?..”. В дуетному спектаклі “Таїна буття” Дрогобицького театру імені Ю.Дрогобича  представлено сімейний діалог великого письменника і його дружини Ольги Хоружинської, але в частково заземленому діапазоні -просто як спілкування чоловіка і жінки.  Перед глядачем – психологічний поєдинок, образа нелюбої дружини, поступове переродження чоловіка з товариша у ворога. Стіна непорозуміння не дозволила Хоружинській осягнути геній Франка. А він не зміг пустити в свою душу ні дружину, ні інших жінок, яких любив.

Режисер-постановник Олександр Король. Ольга Хоружинська – нар. артистка України Алла Шкондіна,

Іван Франко – нар. артист України Адам Цибульський.

Див. «Публікації» 2009, 2012

“Таїна буття”. Дрогобич. 2005. Відео

2017 “Таїна буття” Львівського обласного музично-драматичного театру ім.Юрія Дрогобича у Львові

“Таїна буття” як одвічне питання

“…Іван Якович Франко (1856-1916) – письменник, поет, вчений, публіцист, перекладач, громадський і політичний діяч. Його твори викладаються у школах, університетах. Багато людей захоплюються його творчістю. Попри те, ніхто не в змозі залишитись байдужим до життєвого шляху Каменяра.

Як він жив? Як писав? Що його надихало? Байдужою до цих питань не змогла залишитись і Тетяна Іващенко, автор п’єси “Таїна буття”, яка 2005 року була поставлена на сцені Львівського академічного музично-драматичного театру імені Юрія Дрогобича. Ось і мені випала нагода поглянути на долю геніального поета.

Вистава триває півтори години. І це – повірте – мало. Епістолярна, майже документальна драматургія, сповнена високою духовною енергією, а фактично – поетична оповідь про три кохання Івана Франка.

Талановита гра Адама Цибульського дозволяє зазирнути у душу, розкрити глибину страждань та почуттів Івана Франка-людини і митця.

Усі муки та випробування, які падають на жіночі плечі, були передані незрівнянною Аллою Шкондіною у ролі Ольги Хоружинської. Ця Жінка була не лише дружиною, а й вірним другом та порадником Каменяра.

Яскравим доповненням були Муза і Мольфар – ніби й не головні, але надзвичайно колоритні персонажі, які супроводжували героїв впродовж вистави.

Так в чому полягає сенс існування людини? Напевне, у вогні: він несе світло і тепло в наші домівки, він же збирає свою данину від людей, перетворюючи долі на попіл.

Можливо, “Таїна буття” полягає у тому, щоб віддати себе всього у владу вогню заради збереження останньої іскри, з якої потім народиться нове багаття нових поколінь? Нам цього повною мірою ніколи не зрозуміти. А Іван Франко так жив”.